פורום ריבוט

מאתחלים את בריאות העתיד

פורום ריבוט פועל במטרה לקדם את נושא הבריאות לראש סדר העדיפויות הלאומי ולתמוך בקיימות מערכת הבריאות בישראל. הוא משמש כפלטפורמה ייחודית לדיון מקצועי, שיתוף פעולה חוצה ארגונים ותעשיות ושיח ציבורי, ומפעיל חממת בריאות ייחודית המעודדת חדשנות ויזמות ישראלית

AbbVie_0490_M

האתגרים איתם מתמודדות מערכות הבריאות ברחבי העולם משתנים בקצב חסר תקדים. קצב השינוי המהיר נכון במיוחד לישראל, העוברת תהליך מואץ של הזדקנות אוכלוסייתה וגידול במחלות הכרוניות מחד, ואשר עומדת בחזית הקידמה הטכנולוגית גם ברפואה, מאידך. אלו מלווים במגבלות תקציב שאינן מדביקות את קצב השינוי ומסכנים את קיימות מערכת הבריאות בישראל לשנים הבאות. במציאות זו, קידום מערכת איכותית, קשובה ורגישה לאזרח, יעילה וגם צודקת ובו בעת גם בת קיימא לשנים הבאות, הוא אתגר גדול מאי פעם, המשיק גם ליכולתה להכיל שינוי וליישמו ב”זמן אמת”. כדי לקדם בריאות בת קיימא בישראל, יש למצוא דרכים לגשר בין הצרכים הנוכחיים והעתידיים של מע’ הבריאות, לבין מקורות המימון המוגבלים שלה, ובתוך כך לעודד שיתוף פעולה בין כל הגורמים הרלוונטיים, והשקעה בהון האנושי הקיים. אחת הדרכים לעשות זאת, הינה באמצעות “חדשנות מעשית”, שמטרתה לתעל את השיח האקדמי לכדי יישום מיידי של רעיונות מובילי שינוי.

פורום ריבוט הוקם בשנת 2014 כיוזמה התנדבותית לתועלת הציבור. הפורום הוא למעשה קהילה של מובילי דעה, מומחים ובכירים הפועלת במטרה לקדם את קיימות מערכת הבריאות בישראל. הפורום מפרסם מחקרים וניירות עמדה, מקיים קבוצות עבודה מקצועיות, מפגשים וכנסים רבי-משתתפים וכן מפעיל ‘חממת בריאות’ (אקסלרטור) מבוססת תרומות, להתנעת רעיונות, יוזמות ופרויקטים שיביאו לשינוי ושיפור המערכת. מפגשי הפורום משמשים במה ייחודית להרצאות, שיחות ושיתוף רעיונות חדשניים עם קהילת הבריאות בישראל ובעולם, ופעילותו מתוקשרת במדיות שונות ומספקת לעושים במלאכה במה ציבורית ומקצועית רחבה.

[lvca_spacer]
AbbVie_0124_M
AbbVie_0126_M
AbbVie_0259_M

קהילת הפורום

הפורום מורכב מקהילה רחבה, המונה כ-1,000 חברים, בהם אנשי מפתח ומובילי דעה במערכות הבריאות והכלכלה בישראל, ממשרדי ממשלה, מוסדות אקדמיים ומחקריים, קופות החולים, רופאים בכירים, ונציגים בכירים מתעשיית הבריאות והמגזר העסקי, חברות מד-טק, חברות טכנולוגיה ועוד. קהילה זו פועלת בהתנדבות כדי לעודד שת”פ חוצה מגזרים ותעשיות, וכן כדי לזהות אתגרים ולהטמיע פתרונות שיתרמו עוד היום – לקיימות המחר.

שיחות בריאות

כנסי הפורום משמשים במה ייחודית להרצאות, שיחות ושיתוף רעיונות חדשניים עם קהילת הבריאות בישראל ובעולם. זוהי הדרך האולטימטיבית להשפיע, לבקר או להעלות מודעות ציבורית/מקצועית. בשנים האחרונות, זירת ההרצאות היוקרתית של הפורום פתוחה לקהל הרחב. כל אחד יכול להגיש הצעה לשיחה, להופיע על הבמה – ולהשפיע. כל מי שרוצה להעלות נושא מסוים לסדר היום הציבורי ולשפר את תחום בריאות הציבור בישראל ובעולם. השיחות המובילות מופצות לחברי הקהילה, מפורסמות וזוכות לחשיפה תקשורתית וציבורית רחבה. עד כה, הן צברו מעל למליון צפיות, הן בכנסי הפורום והן בפלטפורמות מדיה חברתית ואתרים מובילים. החל מ-2019 שיחות הבריאות משודרות מאולפני קבוצת ‘ידיעות אחרונות’ ומפורסמות באתר החדשות המוביל בישראל – ynet ובערוץ youtube.  

חממת הבריאות

בפורום מאמינים כי החשיבה, כושר ההמצאה והיזמות הישראלית – הן היתרון היחסי הגדול ביותר שלנו וניתן לעודדן לא רק באמצעות השקעת משאבים כספיים אלא גם באמצעות שיתוף פעולה ועזרה הדדית, פתיחת דלתות וקיצור תהליכים בירוקרטיים. לכן הקים הפורום “חממת בריאות” ראשונה מסוגה המעודדת אנשים בתוך המערכת לקחת יוזמה, ולהוביל את השינוי בעצמם. החממה מאפשרת את מימושם של רעיונות מגוונים העוסקים בחדשנות רפואית, טיפול ושירות לחולים או בשיפור מערכת הבריאות הישראלית. בניגוד לחממות ‘סטרטאפ’, המודל כאן אינו מוכוון לתוצאות עסקיות עבור המשקיעים, אלא לתוצאות שימדדו בשיפור תחום בריאות הציבור, תהליכים, שירות, חווית המטופל ועוד, כאשר הרווח הוא של מערכת הבריאות בכללותה.

משנת 2014 החממה אתרה יוזמות, תוכניות ופרוייקטים באופן עצמאי. בשנת 2017 השיק הפורום את תחרות ‘יוזמת הבריאות המובילה של השנה’ הפתוחה לציבור הרחב. לתחרות מוגשות מאות יוזמות בריאות, מידי שנה. בין המגישים: מרכזים רפואיים, קופות-חולים, רופאים ואחיות, חברות הזנק בשלבים שונים ואף יזמים פרטיים. ‘יוזמת הבריאות המובילה של השנה’ מקבלת סיוע כספי, היכרות עם בכירים במערכת הבריאות ובתעשייה וחשיפה תקשורתית וציבורית רחבה. התחרות מנוהלת ומסוקרת על ידי קבוצת ‘ידיעות אחרונות’.

כנס קיימות בבריאות: הכינוס השנתי של הפורום

כנס ‘קיימות בבריאות’ הוא “מפגש הפסגה” השנתי של קהילת הבריאות בישראל,  במפגש נוכחים ומציגים אנשי ציבור, בכירים ומובילי דעה ממערכת הבריאות, האקדמיה, התעשייה, המגזר השלישי, וכן יזמים ומובילי חדשנות. הכנס, במעמד שר הבריאות, מהווה במה רחבה לדיון ציבורי סביב הבעיות המרכזיות של מערכת הבריאות, ולהצגת פתרונות חדשניים לקידום בריאות בת-קיימא בישראל. במהלך הכנס מוצגות היוזמות הזוכות ב’תחרות יוזמת הבריאות המובילה’ ומוכרזת ‘יוזמת הבריאות של השנה’, ומופיעים בכירים ומובילי דעה ב’שיחות בריאות’ והרצאות מרתקות. המפגש מוגבל למספר משתתפים מצומצם, עם עדיפות ברישום מוקדם לחברי פורום. משנת 2020, עם התפרצות מגפת הקורונה, הושהה הכינוס השנתי ופעילות הפורום מתמקדת בעיקר במרחב הדיגיטלי, בשיתוף פעולה ותמיכה של קבוצת ידיעות אחרונות ואתר ynet.

פעילות הפורום (יוזמה לתועלת הציבור) מתאפשרת תודות לשיתוף פעולה, תמיכה וסיוע של מספר גופים, מוסדות, ארגונים וחברות מסחריות, לרבות חסויות, תרומות ומתן שירותים בהתנדבות. מידע נוסף ניתן למצוא בפורטל הבריאות אינפומד